Dlaczego kot miauczy i jak na to zareagować

Proč kočka mňouká a jak na to reagovat

Obsah tohoto článku

Czy kiedykolwiek słyszałeś miauczenie swojego kota i zastanawiałeś się, co on właściwie chce powiedzieć? Każdy dźwięk wydawany przez kota ma określone znaczenie. Miauczenie to jeden z najczęstszych dźwięków, jakich koty używają do komunikowania się z ludźmi i innymi kotami. Ale dlaczego koty właściwie miauczą?

Dlaczego koty miauczą?

Chcą zwrócić twoją uwagę.

Jednym z głównych powodów, dla których koty miauczą, jest chęć zwrócenia uwagi właściciela. Koty mogą miauczeć, gdy chcą się bawić, przytulać lub po prostu otrzymać odrobinę miłości i uwagi od swoich opiekunów.

Są głodni.

To prawdopodobnie najczęstszy rodzaj miauczenia. Twój kot po prostu daje ci znać, że miska jest pusta lub mówi: „Hej, jeszcze mi dzisiaj nie dałeś smakołyku!”

Ale czasami to właśnie najlepsze aktorki wydają najbardziej marudne dźwięki, mimo że godzinę temu jadły. Do takiego miauczenia trzeba podchodzić z dystansem i nie ulegać mu, w przeciwnym razie będziemy mieć w domu futrzaną kulkę na czterech łapach.

Martwią się o swoje zdrowie.

Jeżeli Twój kot miauczy częściej niż zwykle, może to być objawem jakiegoś problemu zdrowotnego. Koty często miauczą, gdy odczuwają ból, jest im niewygodnie lub cierpią na jakiś problem zdrowotny, np. infekcję dróg moczowych lub zapalenie dziąseł. W takim przypadku należy udać się do weterynarza i ustalić przyczynę miauczenia.

Są zestresowani.

Miauczenie kota może być oznaką stresu lub niepokoju. Poprzez miauczenie pokazują, że szukają pomocy i pocieszenia u swoich właścicieli.

Koty miauczą, aby wyrazić szeroką gamę emocji i potrzeb.

Jak rozpoznać różne rodzaje miauczenia

Miauczenie wesołe

Miauczenie szczęścia jest zazwyczaj niższe i melodyjne, trochę przypomina gruchanie. Kot może miauczeć w ten sposób, gdy jest zadowolony, chce być przytulany lub jest zainteresowany zabawą.

Miauczenie jako wyraz bólu

Jeśli kot miauczy z powodu bólu, jego miauczenie będzie najprawdopodobniej ostrzejsze i bardziej natarczywe. Może też miauczeć częściej niż zwykle i unikać kontaktu fizycznego.

Jeśli masz już kota, może on także wydawać dźwięki przypominające skomlenie, zanim mrugnie. "o mój Boże" . Jest to typowe dla wielu kotów i naszym zdaniem jest to jedno z tych „miauczeń”, o których warto wiedzieć, aby móc usunąć buty, wycieraczki lub inne przedmioty, których nie chcemy, aby koty zabrudziły. :)

Choroby związane z miauczeniem

Nadczynność tarczycy

Choroba spowodowana nadczynnością tarczycy często występuje u starszych kotów i może prowadzić do nasilenia miauczenia. Jeśli zauważysz, że Twój kot miauczy częściej niż zwykle, to dobry powód, żeby udać się do weterynarza.

Artretyzm

Koty cierpiące na zapalenie stawów mogą miauczeć bardziej natarczywie, gdy próbują się poruszyć lub wstać. Miaucząc, wyrażają ból, jaki niestety sprawia im ruch. Jeżeli Twój kot miauczy podczas ruchu, powinieneś go zbadać.

Miauczenie zdezorientowane

Kot może miauczeć z dezorientacji, gdy się zgubił, utknął lub nie rozumie, co się dzieje. Miauczenie może mieć średnią wysokość i powtarzać się tak długo, aż kot znajdzie rozwiązanie.

Hej, ptaszku!

Być może Twój kot zacznie wydawać dziwną mieszankę dźwięków, gdy zobaczy ptaka za oknem. To nie jest tyle miauczenie, co gardłowe dźwięki wydawane przez podekscytowane koty na widok ofiary. Ale podobno tylko koty, które nie wychodzą na zewnątrz, wydają taki dźwięk.

Im dłużej masz kota, tym lepiej będziesz rozumiał jego miauczenie.

Jedna z teorii głosi, że Okazują frustrację , ponieważ ich ofiara jest w zasięgu ręki, a jednocześnie jest dla nich nieosiągalna. Na wolności koty są tak ciche jak myszy, żeby nie odstraszać swoich ofiar.

Inna teoria opiera się na założeniu, że kot jest wykazuje entuzjazm i chce się nim podzielić z właścicielem. Ostatnia teoria, która jest chyba najmniej prawdopodobna, zakłada, że ​​kot gruchaniem przyciąga ptaka.

Jak reagować na miauczenie kota

Pewność

Kiedy kot miauczy, ważne jest, żeby ustalić, czego chce i czego potrzebuje. Może to być jedzenie, poświęcenie uwagi, opieka medyczna lub po prostu przytulenie. Staraj się odpowiadać na potrzeby swojego kota najlepiej jak potrafisz.

Odpowiednia odpowiedź właściciela

Nie na każde miauczenie trzeba reagować. Jeśli twój kot ciągle żebrze o jedzenie, mimo że właśnie zjadł, nie staraj się go dogadzać, w przeciwnym razie wkrótce w twoim domu pojawi się bałagan.

Jeśli miauczy, żeby zwrócić twoją uwagę, postaraj się zrobić to w miarę możliwości. Przynajmniej pięć minut przytulania, a potem przejdźmy do zabawki, która zapewni jej rozrywkę.

Wielu ekspertów od kotów zaleca jednak ignorowanie miauczenia kota w nocy lub rano, gdy jeszcze śpisz. Jeśli zareagujesz pozytywnie na takie miauczenie, nie będzie miał motywacji, żeby przestać.

Różnicowanie reakcji również nie jest właściwym sposobem postępowania. Kot jest wytrwałym stworzeniem i ma mnóstwo wolnego czasu. Jeśli odrzucisz ją jednej nocy, a drugiej nie, ona będzie próbować dalej, aż jej plan znów się powiedzie.

Komunikacja między kotami

W przeciwieństwie do komunikacji z ludźmi, miauczenie jest wśród kotów stosowane rzadziej. Zamiast tego koty komunikują się z innymi kotami bardziej za pomocą mowy ciała (położenie uszu, ogona i źrenic) oraz sygnałów zapachowych. Dźwięki wizualne to warczenie i syczenie. Dźwięki te mogą wyrażać agresję, niepewność lub ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Dlaczego koty miauczą, nie wydając ani jednego dźwięku?

Zarejestrowałeś się. że Twój kot czasami otwiera pysk, jakby chciał miauczeć, ale nie wydaje żadnego dźwięku? To jest ciche miauczenie. Często jest to oznaka spokoju i zadowolenia, ale może również oznaczać, że kot jest ciekawy lub próbuje zwrócić twoją uwagę nie wydając przy tym głośnego dźwięku.

Jak lepiej zrozumieć miauczenie kota

Potrzeba trochę czasu i, co najważniejsze, cierpliwości, aby w pełni zrozumieć miauczenie swojego kota. Ale jest to bardzo przyjemne zajęcie, a uczucie, że naprawdę rozumiesz swojego kota, rozgrzeje ci serce. Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest obserwacja kota i dostrzeżenie powiązań między jego miauczeniem a jego potrzebami i emocjami.

Na przykład, jeśli zauważyłeś, że Twój kot miauczy głośno, gdy jest głodny, możesz rozpoznać to miauczenie i dać mu jedzenie. Z drugiej strony, jeśli miauczy spokojnie i chętnie, gdy ją głaskasz, wiesz, że wyraża w ten sposób poczucie komfortu i radości.

    Powrót do blogu

    Zostaw komentarz

    Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.