Rozwikłanie zachowania kota nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli chodzi o gryzienie. Co więcej, jeśli poprzedzi to lizanie i pozornie spokojne zachowanie, późniejsza reakcja może być tym bardziej nielogiczna. Aby zrozumieć komunikację kota, potrzeba czasu, cierpliwości i chęci kociego rodzica. Jeśli spełnisz wszystkie te warunki, jest duża szansa, że dowiesz się, dlaczego kot Cię liże, a potem gryzie.
1. On chce, żebyś przestał się przytulać
Siedzicie razem szczęśliwi w fotelu, kot mruczy na Twoich kolanach i zdaje się, że cieszy Cię Twoje głaskanie, a potem bez powodu Cię gryzie? Taka reakcja jest myląca dla człowieka i tylko kot wie, który z nich bije. Albo nie?
Jedna z teorii głosi, że jej limit przytulania po prostu się wyczerpał , więc delikatnie gryzie, aby dać ci znać, że ma dość. Zachowanie to może mieć charakter warunkowy, ale także wynikać z faktu, że podczas długotrwałego pieszczoty w jednym konkretnym miejscu następuje nadmierna stymulacja nerwów .
2. Dostosowuje twoje „futro”
To, czy koty postrzegają nas jako inny gatunek zwierzęcia, czy też jako większego kota, było przedmiotem odwiecznych sporów. Tak czy inaczej, jedna z teorii wyjaśniających, dlaczego kot nas liże, a potem gryzie, głosi, że dba o nasze „futro” w taki sam sposób, w jaki jeden kot dba o drugiego. Koty czyszczą i skubią się nawzajem , aby usunąć owady i brud z sierści. Następnie liżą się nawzajem, aby ich futro było gładkie i czyste.
Według weterynarza Karen Becker małe ugryzienia są dla kota zupełnie normalnym sposobem powiedzenia, że cię kocha i powszechnym okazywaniem uczuć , ale niestety „twój kot nie rozumie, że jej ukąszenia miłosne nie zawsze są dla ciebie przyjemne. "
Tego rodzaju ukąszenia kota są w rzeczywistości normalną częścią interakcji kotów (a zwłaszcza kociąt). Becker wyjaśnia dalej, że „kocięta z miłością gryzą się nawzajem, a ich skóra jest twardsza niż nasza”. To trochę jak kocie pocałunki!
3. Ręce precz od jedzenia
Kroiłeś mięso, gryzłeś chleb lub brałeś frytki. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka Twoje ręce wyglądają na czyste, kot czuje się inaczej. Więc po prostu gryzie, żeby dowiedzieć się, jakie dobre rzeczy miałeś, a którymi się z nią nie podzieliłeś.
Agresywne gryzienie może wskazywać, że Twój kot odczuwa ból lub jest przestraszony.
Jeśli zauważysz, że to jest powód, po prostu umyj ręce przed każdym przytulaniem lub zabawą . Jednocześnie naucz kota, że ręce nie służą do zabawy i jedzenia. Wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz kilka linijek poniżej.
4. Dotknąłeś wrażliwego lub bolesnego miejsca
Nie tylko ludzie, ale także koty mają wrażliwe miejsca. Może podrapałeś ją po brodzie, głaszcząc ją, a ona mruczała jak szalona, ale potem przesunąłeś rękę niżej i nagle zrobiło jej się niedobrze. Jeśli stwierdzisz, że to jest problem, po prostu przestań ją skubać i głaskać w tym miejscu.
Jednocześnie zwracaj uwagę na reakcje kota, jeśli nie chodzi tu raczej o ból. Reakcją kota na bolące miejsce jest zwykle nie tylko ugryzienie, raczej dobitne niż delikatne, ale także syczenie i drapanie. Jeśli nie jesteś pewien, lepiej skonsultować się z weterynarzem.
5. Ma zabawny nastrój
Jeśli masz tylko jednego kota, jego rozrywka będzie zależeć głównie od Ciebie. Albo musisz kupić jej dużą liczbę różnych zabawek (na przykład interaktywnych), które zajmą ją i regularnie się z nią bawią , albo kup jej kociego towarzysza. W przeciwnym razie będzie się nudził, a to zabierze ci zarówno kończyny, jak i meble.
A skąd wiesz, że kot chce się z Tobą bawić? Liżąc i gryząc, Twój kot prosi o zabawę . Lub jeśli uszy i wąsy są skierowane do przodu, ogon uniesiony, a źrenice lekko rozszerzone, wtedy Twój kot jest gotowy do zabawy.
6. Wymaga uwagi
Pewnie sam wymyśliłeś ten powód. Tak zwane „ ugryzienie miłosne” to po prostu sposób, w jaki kot chce powiedzieć, że chce twojej uwagi. Niezależnie od tego, czy chodzi o zabawę, rozmowę, karmienie czy spacer.
Czasami koty zachowują się tak rano. Wtedy ukąszenia są zwykle bardziej intensywne, po prostu dlatego, że Twój kot dobrze się wyspał, jest pełen energii i zmęczony czekaniem, aż się obudzisz.
Im dłużej będziesz obserwować swojego kota i próbować na różne sposoby reagować na jego czułe ukąszenia, tym lepiej zrozumiesz, co to oznacza i co na niego działa.
Ukąszenie kota można przewidzieć. Obserwuj uszy, oczy i ogon.
Ukąszenia kota są przewidywalne
- Lizanie : Kiedy głaszczesz kota, może on Cię delikatnie polizać. Nie zawsze, ale w wielu przypadkach następuje delikatne ugryzienie. Przypomina to sytuację, gdy koty myją się nawzajem, ale także na zmianę lizają i gryzą.
- Machanie ogonem : Ogon kota wiele mówi. Machający ogon oznacza podekscytowanie, najeżony ogon oznacza strach. Jeśli kot macha ogonem podczas głaskania, najprawdopodobniej ma na celu coś w rodzaju gryzienia.
- Odpychanie łapami : Kiedy głaszczesz kota, nawet jeśli ona nie chce, może najpierw odepchnąć cię łapami, bez wysuniętych pazurów. Wysyła ci delikatne ostrzeżenie, że nie chodzi teraz o przytulanie.
Nigdy nie prowokuj kota
Jeśli kot daje Ci wyraźne sygnały, że nie chce się przytulać, nie zmuszaj go. Jeśli będziesz nadal drapać i głaskać pomimo jej dezaprobaty, najprawdopodobniej stanie się agresywna. Będzie miała poczucie, że nie ma wyboru, że jest pchana gdzieś, gdzie nie chce iść, i będzie się bronić np. gryzieniem.
Kara nie jest dobrym rozwiązaniem
Kiedy kot cię ugryzie, jest to oczywiście nieprzyjemne i czasami bolesne. Staraj się jednak zapanować nad emocjami. Nie uderzaj, nie kopaj ani nie wyrzucaj kota. Możesz także zniszczyć swoją relację z nią krzycząc i przeklinając. Dla kota takie zachowanie jest sposobem komunikacji. Chce po prostu przekazać ci swoje uczucia i potrzeby. Spróbuj wczuć się w nią i zrozumieć ją. W przeciwnym razie może się ciebie przestraszyć, stać się jeszcze bardziej agresywny, a może w ogóle przestać się do ciebie przytulać.
Jeśli kot rzuca się na ciebie podczas zabawy lub głaskania, najlepszą taktyką jest przerwanie tej czynności i odejście.
Jak oduczyć kota gryzienia
Im starszy kot, tym trudniej oduczyć się złych nawyków. Dlatego dobrze jest zacząć już od najmłodszych lat, aby kot zrozumiał, że żadna część ludzkiego ciała nie jest zabawką . Ale jak to osiągnąć? To całkiem proste, ale wymaga czasu i cierpliwości. To nie będzie noc.
Ilekroć kot zacznie Cię gryźć podczas głaskania lub zabawy, przerwij tę czynność i odejdź . Z czasem zrozumie, że jeśli chce się z Tobą bawić lub przytulać, nie może zacząć Cię gryźć.
Innym możliwym sposobem jest przekierowanie działania . Zaraz po ukąszeniu lub tuż przed, jeśli można to przewidzieć, rzuć kotu zabawkę i zaproponuj alternatywę, która będzie ciekawsza niż twoja ręka czy noga.
A jak postrzegają nas koty?
Człowiek jest cennym źródłem pożywienia dla kotów
Wśród znawców i miłośników kotów istnieją dwa obozy. Niektórzy twierdzą, że koty postrzegają nas jako większe koty, a nie jako inny gatunek. Drugi obóz twierdzi, że to mit i koty tak naprawdę nie przejmują się tym .
„Koty z pewnością posiadają zdolności poznawcze do odróżnienia człowieka od kota — pomyślmy na przykład o różnicach w reakcjach kotów na nieznanego człowieka w ich przestrzeni życiowej i na nieznanego kota” – mówi Emma Grigg, dyplomowana behawiorystka zwierząt i wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis dla inverse.com. Według niej koty postrzegają nas bardziej jako towarzyszy społecznych i „cenny zasób” – czyli dostawców pożywienia.
To zależy od relacji między tobą a kotem
Inna ekspertka, Liz Stelow, behawiorystka weterynaryjna na Uniwersytecie Kalifornijskim, uważa tak samo. Stelow wierzy, że jeśli kot zachowuje się wobec nas w taki sam sposób, jak wobec innych kotów, jest to spowodowane silnym przywiązaniem, a nie błędną tożsamością .
Z drugiej strony Chyrle Bonk, weterynarz w Excitedcats.com, twierdzi, że koty często traktują ludzi jak inne koty i wykonują te same gesty. „W pewnym sensie koty myślą o nas jak o większych kotach” – mówi Bonk. „Może niekoniecznie wiedzą, że jesteśmy innym gatunkiem, albo po prostu ich to nie obchodzi.
Ponieważ nawet eksperci od kotów wyraźnie się z tym nie zgadzają , nie jesteśmy wcale mądrzejsi. Ze wszystkich możliwych teorii na temat tego, jak koty postrzegają ludzi, każdy z nas może wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.